Turlock defensive end Devin Bradley celebrates a stop by the Bulldogs' defense during a season-opening win over Freedom of Oakley on Aug. 23, 2019. The Bulldogs return home to face another Bulldog this Thursday -- Tracy High, its annual Dogbone rival. (Samantha Schmidt)

How they fared: Match-by-match results for regional state qualifiers

Ron Agostini
-

Here are the results for all regional qualifiers of the CIF State Wrestling Championships held over three days at Mechanics Bank Arena in Bakersfield.

GIRLS

101: Sophia Stagnaro, Soph., Kimball (1-2) – Was p. by Melissa Lee, Fremont, :31; d. Alexis Villadelgado, Granada Hills, 5-4; was p. by Jayden Von Moos, Paloma Valley, 1:27.

101: Hailey Ward, Sr., Turlock (4-3, 6th) – P. Jalen Bets, Granada, 5:45; d. Jayden Von Moos, Paloma Valley, 7-2; was p. by Lizette Rodriguez, James Logan, 6:49; d. Rayna Prasad, Santa Monica, 9-6; d. Mikayla Guevera, Amador Valley, 6-5; lost to Melissa Lee, Fremont, 2-1; lost to KjelyTabaldo, Menlo Atherton, 8-0.

106: Lilly Avalos, Fr., Pitman  (5-2, 4th) – P. Trista Henderson, Santiago, 3:30; p. Marissa Perico, Lemoore, 1:32; lost to Nyla Valencia, Sobrato,12-0 maj.; p. Carmen Perez, Windsor, 1:17; p. Liv Villanueva, Northgate, 1:38; p. Emilie Gonzalez, Arroyo, 4:42; was p. by Karen Salais, Calexico, :53.

106: Amelia Velazquez, Jr., Gregori (0-2) – Lost to Karen Salais, Calexico, 5-1; was p. by Destiny Dominguez, Golden Valley (CS) :41.

111: Lexy Beadles, Soph., Calaveras (4-1, 2nd) – P. Ale’jha Broussard, Menlo Atherton, 1:17; p. Camila Barranco, Aptos, 1:36; d. Adrienna Turner, Davis-Yolo 3-2; d. Leah Gaitan, Yucaipa, 5-0; lost to Cristelle Rodriguez, Buchanan, 17-4.

111: Cami Jarmon, Sr., Sierra (0-2) – Lost to Martha Alvarez, North Salinas, 6-2; was p. by Victoria Rodriguez, Chino, 5:00.

116: Alyssa Oliver, Jr., Ripon (0-2) – Was p. by Monica Garcia, Hillcrest, 1:00; was p. by Carlia Ott, Castro Valley, 3:46.

121: Skylee Butler, Jr., Mariposa (0-2) – Lost to Sara Sterner, Morro Bay, 13-0 maj.; lost to Kaylee Hernandez, Canyon Springs, 5-4.

121: Janida Garcia,Fr., Lathrop (6-2, 4th) – Lost to Mya Velasquez, Pioneer Valley, 6-2; p. Alexa Rosales, San Ysidro, 3:57; d. Alexia Bensoussan, Menlo Atherton, 4-0; p. Sophia Miller, Millikan, 2:06; p. Katherine Nguyen, Evergreen Valley,:36; p. Teyha Ledesma, Hillcrest, 4:38; d. Hailey Chapman, Rim Of The World, 12-3 maj.; lost to Katie Gomez, Birmingham, 6-1.  

126: Julia Casillas, Sr., Escalon (1-2) – Was p. by Kelly Escamilla, California, 1:11; p. Jocelyn Fierro, Gilroy, 2:01; was p. by Kiana Daniels, Los Banos, 3:48.

126: Naomi Cortez, Jr., Delhi (1-2) – Lost to Samantha Barragan, Hemet, 9-1; p. Ruby Duncan, Foothill (NC), 2:07; lost to Yasmine Scherer, North (NC), 5-3.

126: Ulyette Curiel, Jr., Atwater (0-2) – Lost to Desirae Ferguson, San Ysidro, inj.; lost to Luisita Jara, Paloma Valley, inj.

126: Kiana Daniels, Jr., Los Banos (3-2) – P. Lenor Sarabia, Half Moon Bay, :55; lost to Solana Mottola, Corona, 8-5;  p. Julia Casillas, Escalon, 3:48; p. Anya Rodriguez, Mar Vista, 4:02; lost to Madison Fonseca, Orland, 13-2 maj.

131: No Qualifiers

137: Faalia Martinez, Sr., Central Catholic (4-2, 4th)– P. Leilani Rodriguez, Beaumont, 1:23; d. Eleni Fakosi, Lincoln (CC), 5-2; d. Alana Ontiveros, Pitman, 4-2; was p. by Johanna Forman, Upland, 3:06; d. Samantha Snow, Los Alamitos, 10-2; lost to Joanna Qiu, Albany, 7-3.

137: Alana Ontiveros, Fr., Pitman (2-2) – D. Ana Rivas, Hillcrest, 6-2; p. Gabriela Ruacho, Central, 4:34; lost to Faalia Martinez, Central Catholic, 4-2; lost to Aliana Lefotu, Golden Valley (CS), 2-0.

143: Samantha Arevalo, Jr., Golden Valley (0-2) – Was p. by Orianna Morales, Bakersfield, 5:26; lost to Desiree Jones, Valley Center, 4-0.

143: Katelynn Cardoza, Soph., Ripon (2-2) – Was p. by Samantha Garcia, Castro Valley, 5:13; p.Audrey Chavez, Golden Valley (CS), 2:00; p. Gracie Kirazian, Wilson (SS), 2:36; lost to Izabella Fredericks, Live Oak, 4-2.

150: Lilly Freitas, Soph., Pitman (5-0, Champion) – P. Daisy Valdez, Robert F. Kennedy, :17; p. Mikayla Silverman, Gunn, :46; p. Desiree Fuentes, San Fernando, :19; p. Michelle Kamyshin, River City, 1:02; p. Hannah Ricioli, El Molino, 3:24.

150: Brianna Juarez, Soph., Atwater (0-2) – Was p. by Leila Martin, Nipomo, 1:45; lost to Kendall Branchaud, San Leandro, 4-2.

160: Ramona Jimenez, Sr., Mountain House (1-2) – D. Alex Quintero, Aptos, 11-2; lost to Miranda Koppi, Corona, 3-0; lost to Mauhar Lea, Carter, 3-0.

160: Kalila Shrive, Fr., West (3-3, 8th) – D. Dallia Rua, Soledad, 6-0; p. Maya Blackman, Fresno, 4:00; was p. by Ariana Pereira, Newark Memorial, 1:19; d. Tiyanna Leal, Durham, inj-def;, was p. by Clarissa Alvarez, Orange Cove, 4:10; lost to Cynthia Esquivel, Walnut, 5-1.

170: Valerie Osborne, Sr., Oakdale (5-2, 4th) – P. Veronica Palmer, Bonita, 3:47; d. Lily El-Masri, San Marin, 6-5; was p. by Bao-Ahn Duncan-Perez, Clovis, :48; d. Yawnah Brown, Modoc, 3-0; p. Samantha Calkins, Liberty (NC), 4:37; p. Cianna Riley, San Dimas, 4:30; was p. by Duncan-Perez, 2:03.  

170: Najeh Russo, Fr., Buhach Colony (3-2) – Was p. by Sofia Ambrosio, Rancho Buena Vista, 3:27; d. Lena Flores, Cajon, 5-2; p. Diane Baker, West Hills, 3:33; d. Bien Merino, San Pascual, 5-1; was p. by Viviana Romo, San Fernando, 5:18.

189: Alexa Garcia, Sr., Sierra (6-1, 3rd) – P. Bethany Aviles, 1:52; p. Socorro Aguilar, Half Moon Bay, 1:15; lost to Hollie Espinoza, 6-4; p. Erskine Swan, Oxnard, 2:24; p. Kaycee Fitero, Cerritos, 1:26; d.Juliannah Boli, Silver Creek, 5-2; d. Espinoza, 7-5 OT.

189: Klaudet Zevada, Jr., Los Banos (2-2) -- Was p. Alia Abushi, Arroyo, 1:46; p. Natalia Portillo, Birmingham, 2:00;  d. Jesenia Garcia-Villa, Antelope, 6-2; lost to Kassandra Ayard, Paloma Valley, 4-2.

235: Yisela Vera-Rojas, Jr., Atwater (0-2) – Was p. by Natalie Herrera, Sylmar, 5:32; lost to Isabella Calle, Downey (SS), 4-2 2OT.

Boys

106: Michael Torres, Soph., Oakdale (4-2, 7th) – P. Dylan McDonald, Lemoore, 4:00; p. Adrian Ledezma, Roosevelt (SS), :59; lost to Dominic Mendes, Righetti, 3-2; d. Romero Sanchez, San Marino, 5-0; lost to Ethan Perryman, Temecula Valley, 8-5; d. Isaiah Medina, Vacaville, 3-2.

106: Ethan Ward, Fr., Turlock (2-2) – Lost to Matthew Terrence, Clovis, 5-0; d. Matthew Candray, Washington Union, 11-0 maj.; p. Howard Harton, Kerman, 2:56; lost to Allen Hendricks, Centennial, 4-1.

113: Brayden Abell, Jr., Oakdale (4-3, 6th) – P. Zachary Ramos, Olympian, 3:43; d. Justin Rodriguez, Palm Desert, 5-0, lost to Joey Cruz, Clovis North, 23-12; d. Devin Avedissian, Temecula Valley, 16-1 tech.,; d. Brock Bobzien, Poway, 6-3; lost to Zeth Romey, Chaminade, 4-1; lost to Dario Lemus, Clovis, 10-8.  

113: Jesse Cota, Soph., Patterson (2-2) – Lost to Devin Avedissian, Temecula Valley, 4-0; d. Andrew Diaz, Bakersfield, 12-4 maj.; p. Jake Runge, Skyline,:30; was p. by Justin Rodriguez, Palm Desert, 3:42.

120: Jonathan Hernandez, Fr., Oakdale (0-2) – Lost to Hayden Zinkin, Clovis North, 9-1 maj.; lost to Russell Nickerson, Quincy, 6-4.  

120: Elijah Montez, Fr., Gregori (2-2) – Lost to Tommy Lavigne, Valley Center, 9-5; . d. Ralph Magsino, Olympian, 13-3 maj.;  p. Ricky Nocon, Lincoln, (SF), 2:22; lost to Adrian Limon, Northview, 18-9 maj.

120: Izzy Tubera, Sr., Pitman (2-2) – P. Tyson Escobedo, Righetti, 3:45; d. Fernando Barreto, Rowland, 1-0; lost to Adrian Lujan, Northview, 3-1; lost to Johnny Lopez, Poway, 9-0 maj.

126: Clayton Bashor, Jr., Oakdale (4-2) – P. Jacen Canales, Lincoln (SF), :27; d. Andy Nguyen, Mira Mesa, 13-3; lost to Timothy Levine, St. John Bosco, 7-2; d. Tyler Maples, Bella Vista, 6-0; d. Connor Edwards, West Valley, 4-2; was p. by Jason Miranda, Poway, 1:42.  

126: William Giron, Sr., Turlock – Did not wrestle (weight)

126: Carson Prim, Jr., Grace Davis (1-2) – D. Jayden Gomez, Gilroy, def.; lost to Adrian Chavez, Central, 8-1; Connor Edwards, West Valley, 6-5.

132: Eli Blackwell, Sr., Tracy (2-2) – D. Ryan Badgett, Rancho Bernardo, 11-3; lost to Sloan Swan, Clovis, 2-1; D. Christian Antonio, Evergreen Valley, 2-1; lost to Collin Hayes, Northview, 10-1.

132: Adrian Heras, Sr., Turlock – (4-3, 8th) – P. Jasun Bautista, Righetti, 3:58; P. Andre Dargani, Clayton Valley, 1:00; d. Gabriel Schumm, 17-12; lost to Ryan Franco, Clovis North, 11-6; d. Noah Tolentino, Poway, 8-4; lost to Ryan Spangler, Sultana, 6-1; lost to Collin Hayes, Northview, def.

132: Jose Navarro, Sr., Pacheco (1-2) – Lost to Ron Nagao, Esperenza, 15-0 tech.; d. Gabriel Reyes, Hanford, 8-2; lost to Dallas Stevens, Gridley, 6-5.

138: Tyler Diaz, Jr., East Union (2-2) – Lost to Alex Ramirez, Rowland, 18-2 tech.; p. Zane Kowalkowski, Durham, 4:41; d. Matt Rodriguez, Righetti, 9-4; lost to Joshua Medina, Servite, 14-6 maj.

138: Willie Ward-Williams, Sr., Golden Valley (0-2) – Lost to Isaac Sanchez, St. John Bosco, 14-1 maj.; lost to Bonner Montgomery, Chester, inj.

145: Ceasar Garza, Soph., Oakdale (4-2, 7th) – 1st-round bye; d. James Juarez, Bakersfield, 7-1; d. Adar Schwarzbach, Palo Alto, 6-2; lost to Jaden Le, Rancho Bernardo, 3-0; d. Garrett Fletcher, Frontier, 3-2; lost to Eli Blake, Del Oro, 6-0; d. Oscar Aranda, St. John Bosco, 3-2.  

152: Seth Borba, Jr., Oakdale (5-2, 7th) – P. Juan Chiquito, Hesperia, 2:24; lost to Rocky Raby, West Valley, 8-3; d. Andrew Forman, Mitty, 8-0; d. Dara Heydarpour, Palo Alto, 7-0; d. Christian Navida, Poway, 3-1; lost to Jed Campos, Del Oro, 4-2; d. Tye Monteiro, Garces, 7-1.

152: Zion Maghoney, Sr., Enochs (2-2) – Lost to Reymundo Raiz, Buchanan, 5-1; d. Devhante Hayes, Mira Mesa, 2-1; d. Andrew Cantoriano, Clovis West, 4-0; lost to Joey Mora, Esperanza, 11-2.

152: Isaiah Ontiveros, Sr., Pitman (0-2) – Lost to Brandon Bollinger, Sultana, 6-2; was p. by George Zuniga, Selma, 4:21.

160: Kendall LaRosa, Sr., Pitman (5-2, 4th) – P. Micha Porter, Gilroy, 1:43; p. Paul Ortiz, Imperial, 3:20; lost to Rocco Contino, Buchanan, 5-3; d. Marcos Jimenez, Evergreen Valley, 10-6; d. Will Kloster, Lemoore, 2-0; d. Trent Silva, Windsor, 4-0; lost to Contino, 5-1.

170: No Qualifiers

182: Efrain Duenas, Sr., Hilmar (0-2) – Was p. by Jaden Martin, Buchanan, 1:55; was p. by Caleb VanBuskirk, Palm Desert, 3:49.

182: Tal Malhi, Jr., Pitman (2-2) – Was p. by Joaquin Garcia Jr., Villa Park, :27; d. Kanoa Young, Harvard Westlake, def.; d. Thomas Mailhot, Los Gatos, 2-1; lost to Travis Wuerth, Hemet, 4-1.

182: Kodiak Stephens, Sr., Bret Harte (6-2, 4th) –- D. Kanoa Young, Harvard Westlake, def.; d. Andrew Hamant, College Park, 6-0; d. Justin Tripp, Mt. Whitney, 6-0; lost to Jacen Jovero, Rancho Bernardo, 2-1; p. Isaiah Hernandez, Selma, 4:26; p. Carsten Rawls, St. Francis, 2:56; d. Jadon Martin, Buchanan, 2-1; lost to Jovero, 3-2.

182: Ruben Valenzuela, Soph., Central Valley (0-2) – Was p. by Tyler Avila, Porterville, 3:57; lost to Conner Lee, Laguna Hills, 11-5.

195: Donivan Giangregorio, Jr., Calaveras (6-2, 7th) – D. Artem Loginov, Ribet Academy, 3-0; p. Miguel Mejia, Andrew Hill, :45; lost to Rudy Garcia, Selma 7-2; d. Andrew Mannion, Clovis East, 5-1; p.. Mason Garcia, Arroyo Grande, 4:59; p. Shane Hansen, Oceanside, 3:52; lost to Josh Harkey, Dana Hills, 7-2; d. Rudy Garcia, Selma, 3-2.

195: Mark LaBass, Sr., Hilmar (0-2) – Lost to Guillermo Escobedo, Los Altos, 25-10; lost to Lance Hackett, De La Salle, 7-1.  

220: Carson Hatch, Sr., Hughson (1-2) – Was p. by Gabriel Carranza, Victor Valley, :50; d. Cody Crawford, Anderson, 4-0; was p. by Rigo Estrada, Northview, :56.

220: Juan Mora, Jr., Pitman (6-2, 5th) – P. Thomas Ko, Yorba Linda, 2:58; p. Frank Herrera, Huntington Park, 5:41; d. Ty Shepherd, Frontier, 7-3; lost to Brandon Leon, Roosevelt, 3-2; d. Lance Keneley, Mission Viejo, 3-1; d. Mateo Morales, Clovis West, 2-1; lost to Gabriel Carranza, Victor Valley, 6-4; d. Justin Darter, Bakersfield, 3-2.  

285: Aristeo Prado, Jr, Golden Valley (2-2) – Was p. by Arturo Queda, San Jacinto, 3:31; d., Roman Ostly-Ameperosa, Lincoln, forfeit; p.Jon Widener, Live Oak, 3:27; lost to TJ Takafua, Fremont, 2-1.

285: Attila Sides, Sr., Johansen (2-2) – P. Ricky Perla, Los Osos, 5:53; p. Joseph Alanis Colores, Washington (SF), 1:02; was p. by Nicholas Villarreal, Gilory,2:40; was p. by Davis Salom, Mitty, 2:11.